Şuan Burdasınız: Hastalıklar Hastalıklar, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Soliter Rektal Ülser

Soliter Rektal Ülser

E-posta Yazdır PDF

Soliter rektal ülser gerilme ile birlikte rektal kanama gibi şikâyetlere neden olabilen tipik olarak rektumda bir tane ülserin izlendiği durumdur.
Bazı vakalarda, soliter rektal ülser birden fazla lezyon veya ülser olmadan polip benzeri kitle lezyonu olarak da görülebilir. Bu nadir ve yeterince anlaşılamamış bozukluk kronik kabızlık şikâyeti olan bireylerde ortaya çıkar ve rektumun hasarına bağlıdır. Soliter rektal ülser sendromu tekrarlayıcı özelliktedir.
Tedavisi için hafif vakalarda diyet ve sıvı alımı önerileri yanı sıra, ilaç tedavisi ve cerrahi tedaviyi de içeren seçenekler vardır.
 

Semptomlar
• Rektal kanama
• Barsak hareketleri sırasında gerginlik hissi
• Pelviste dolgunluk hissi
• Kabızlık
• Rektal ağrı veya anal sfinkter spazmı
• İshal
• Barsak hareketlerinin kontrolünde güçlük (İnkontinans)
• Rektumdan mukus gelmesi
• Tamamlanamamış dışkılama hissi
Bununla birlikte, bazı hastalarda herhangi bir semptom olmayabilir.
 

Sebepleri
Bu durumun sebepleri tam anlamıyla anlaşılamamıştır. Fakat bu alana olan kan akımında azalma (iskemi) veya bu alanı etkileyen direkt hasarlar sonucu olarak geliştiği ileri sürülmektedir.
Hasarlanma ve kan kaybı rektal prolapsuslu vakalarda da ortaya çıkabilir. Mukus ve dışkının hareketi ve aşağı doğru olan basınç kombinasyonu ile dışkılama sırasında ve puborektalis kas kasılmasından dolayı artan basınç rektumda hasara neden olabilen basınç artışına neden olabilir. Bu basınç artışı bu alana olan kan akımını sınırlar.
Ancak bu durumlar soliter rektal ülserli tüm hastalarda görülmez ve uzmanlar rektal prolapsusun ülsere neden olup olmadığı veya prolapsus ve ülserlerin benzer hastalıkların 2 ayrı bulgusu olup olmadığını bilmemektedir.
Hasar ve sonrasında gelişen ülserlerin diğer sebepleri;
• Kabızlık veya katılaşmış ve sıkışmış dışkı
• Katılaşmış dışkının çıkarılması için elle yapılan müdahaleler
• Dışkılama sırasında hissedilen gerilme ve ağrı
• Bu bölgedeki kan akımını sınırlayan radyasyon tedavisi
• Antimigren tedavisinde etkili olan ergotamin suppozituarlarının kullanımı
 

Risk Faktörleri
Kadın ve erkeklerde eşit olarak görülür. Herhangi bir yaştaki bireyleri etkileyebilir, fakat özellikle orta yaştaki bireylerde daha sıktır.
Her ne kadar soliter rektal ülser sendromu nedenleri açık değilse de kronik kabızlık, barsak hareketleri sırasında gerginlik ve tenezm, rektal prolapsus ve kabızlık nedeniyle elle yapılan dışkı çıkarma işlemleri gibi durumlarda rektal ülser riski artabilir. Bu durumlar rektal ülser riskini artırabilirse de bunların bulunmadığı durumlarda da rektal ülser gelişebilmektedir.
 

Tanı
Rektal ülser olup olmadığı şu testler ile araştırılmalıdır;
Sigmoidoskopi: Bu test ile lezyonun direk gözlenmesi ve biyopsi alınarak diğer rektal lezyonlarla ayırıcı tanısının yapılması, tanının konfirme edilmesi mümkündür.
Ultrason: Özellikle transrektal veya endoanal ultrason kanser gibi diğer durumlardan soliter rektal ülseri ayırt etmek için yardımcı olabilir. Bu testte rektal duvar ve internal anal sfinkterde kalınlaşma varsa soliter rektal ülser sendromunu destekler.
Defekasyon Proktografi: Bu test sırasında, rektuma baryum sıkılır. Baryumun geçişi dışkılama sırasında incelenir. Baryum X-ray’de açıkça görülür ve kas fonksiyonları ve kasların birlikte çalışması hakkında fikir verir. Bu test gecikmiş rektal boşalması veya puborektal kasta gevşemesi olmayan hastalarda rektal prolapsusa neden olabilir.
 

Tedavi
Rektal ülserin tedavisi prolapsusun olup olmamasına ve semptomlara göre yapılmalıdır. Eğer hastalık hafif ve herhangi bir semptom yok ise kabızlığın tedavisi ve korunmak, liften ve sıvıdan zengin beslenme gibi önlemler sıklıkla semptomları ve ülseri iyileştirir.
Rektal prolapsus var veya ciddi semptomları olan hastalarda tedavi şunları içerebilir;
Lavmanlar: Alimünyum tuzu içeren sukralfat lavmanları ülser yüzeyini örter ve irritanlara karşı bariyer oluşturarak ülserin iyileşmesine izin verir. Kortikosteroidli ve 5 aminosalisilik asitli lavmanlar inflamasyonun azalmasına ve ülserin iyileşmesine yardımcı olabilir.
Biofeedback: Burada birey istenilmeden meydana gelen vücut cevabını kontrol etmeyi öğrenir, örneğin dışkılama esnasında oluşan gerilme gibi. Bu tedavinin birkaç yıl içinde tekrarlanması gerekir.
Cerrahi: Cerrahi özellikle rektal prolapsusun eşlik ettiği ve tekrarlayan durumlarda faydalıdır. Cerrahi lezyonun çıkarılmasını içerir. İşlem fekal diversiyon işlemini de içermelidir, ki burada rektumun üzerinde kalan kolon kısmı karın bölgesine açılır.
Rektopeksi, diğer bir cerrahi seçenektir, rektal prolapsusu düzeltmek için rektumu korumaya yönelik dikişlerin kullanıldığı işlemdir ki burada anatomik pozisyon korunur.

Joomlart
lazerepilastr.com satisegitmeni.com steeldoortr.com ucakbiletleri.asia kiralikjeneratorler.net kiralikminibustr.com drestetik.net estetikburun.asia implantdistr.com jeneratortr.com dilkurslari.asia> medyumlari.com>